Kiptaş İkitelli Başakşehir Konutları Hakkında

Başakşehir I. Etap, 47.3 hektar üzerine kurulmuş, 6, 8 ve 10 katlık 79 blokta yer alan dört farklı plana sahip 3004 konuttan oluşuyor. Yaklaşık 15.000 kişinin yaşadığı Başakşehir I. Etap'ta otopark alanlarının yanı sıra kreş, 2 adet ilkokul, kız ve erkek öğrenci yurduna sahip kız ve erkek koleji, 5 mescit, 1 cami, 1 akaryakıt istasyonu, 3 çarşı ve sosyal etkinlik alanları bulunuyor. Yeşil alanlarıyla dikkat çeken Başakşehir I. Etap, kendi kendine yeter bir çağdaş şehir örneği.

Başakşehir I. Etap konutları KİPTAŞ'ın gerçekleştirmiş olduğu ilk proje. KİPTAŞ bu ilk projesinde konutların birinci sınıf, yaşanabilir, sağlıklı, güvenli bir meskende olması gereken bütün gereksinimleri ihtiva etmesine özen gösterdi. Zemin etütleri yapılarak inşa edilen konutlarda radye temel ve tünel kalıp sistemi uygulandı. Yaşayan nüfus için gerekli yeşil alanların ülkemiz standartları üzerinde planlandığı Başakşehir'e Tem Otoyolu'nun Mahmutbey Kavşağı'ndan kuzeye doğru 4 km. gibi kısa bir mesafede ulaşılabiliyor. Site, Atatürk Havaalanı'na ise sadece 12 km. mesafede. 17 Mayıs 1995 tarihinde temelleri atılan konutlar planlanan tarihten 10 ay önce tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. KİPTAŞ'ın gerçekleştirmiş olduğu bu ilk proje; şirkete duyulan güvenin kanıtı, profesyonellik anlayışının ve kalitesinin de bir göstergesi oldu.

Kiptaş Çarşısı;
Kiptaş Çarşısı 6790 metrekarelik alanda 45 dükkan, 1 lokanta ve 1 marketten oluşuyor. Site sakinlerinin her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanan çarşıda ayrıca 47 araçlık bir otopark ve bir oto yıkama istasyonu bulunuyor. (resim altı)

Mehmed Zahid Efendi Çarşısı;
Mehmed Zahid Efendi Çarşısı, 9 dükkan ve Başakşehir I. ve II. Etap yönetimi birimlerine ait büro ve toplantı salonundan oluşuyor. Çarşı bahçesinde bir pastane bulunuyor.

Mehmed Zahid Efendi Camii;
Ticaret alanında bulunan toplam 350 kişi kapasiteli caminin bahçesinde geniş bir kameriye yer alıyor.

Denta Çarşısı ve Hacı Semavi Camii;
Çarşıda, 1 market ve 9 dükkan bulunuyor. Başakşehir I. Etap içinde farklı mimarisi ile dikkat çeken Hacı Semavi Camii ise 250 kişilik kapasiteye sahip.

Rekreasyon alanı;
Şehrin gürültü ve sıkışık hayatının aksine, Başakşehir I. Etap sakinleri trafiğe çıkmadan ailece gezip dinlenebilecekleri rekreasyon alanına sahipler. Alanda çocuk oyun parkı, süs havuzu kafeterya ve kameriye bulunuyor. Ticaret merkezi ile bağlantılı olan rekreasyon alanı site sakinlerine dinlenme ile birlikte alış-veriş imkanı da sağlıyor.

Başakşehir I. Etap'ta 3 ticaret merkezi bulunuyor. Her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanan çarşılarda; market, eczane, pastane, lokanta gibi mekanlar da yer alıyor.

Esma Hatun Kreşi;
Çalışan anne ve babaların çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet ettikleri 80 çocuk kapasiteli kreşte 8 derslik ve 3 adet oyun terası bulunuyor.

Hayati Üstün Sağlık Merkezi ve Doğumevi;
Bodrum katı ve zemin katı dispanser olan sağlık ocağının 1. katı, 6 yataklı doğum odası, 1 sancı odası, 1 bebek odası ile 1 özel hasta odası olarak doğumhaneye tahsis edilmiş durumda.

Başakşehir I. Etap'ta, site sakinlerinin dini ihtiyaçlarını karşılamak üzere 250 kişi kapasiteli Hacı Semavi Camii, 300 kişi kapasiteli Hacı Ahmet Efendi Camii, 350 kişi kapasiteli Mehmet Zahit Efendi Camii yer alıyor.

1052 araçlık park alanı bulunan sitenin otopark ihtiyacı çözülmüş durumda. Çevre estetiği göz önünde bulundurularak otoparklar parke taşıyla kaplanmış.

Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu;
Adını, çocuk şiir ve öykü kitapları da bulunan değerli şairimizden alan Başakşehir Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu 1997-98 öğretim yılında eğitime başladı. Okulda toplam 12 derslik, 2 laboratuar ve 2 ana sınıfı bulunuyor. Okul, her türlü donanıma sahip bilgisayar ve fen laboratuarı ile öğrencilerine en modern öğrenim imkanlarını sağlıyor. Ayrıca, okulun bünyesinde bulunan iki ana sınıfı ilkokul öncesi eğitim veriyor. Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu, ferah mekanları ve geniş bahçesi ile dikkat çekiyor.

İKİTELLİ BAŞAKŞEHİR 2. ETAP

25 Temmuz 1996'da temelleri atılan Başakşehir II. Etap, 35,2 hektarlık bir alana yayılmış üç değişik seçenekteki konutlardan oluşuyor. Başakşehir II. Etap'ta 6, 8,9 ve 10 katlık 62 blokta toplam 2.304 daire yer alıyor. Ortalama 10.500 kişinin yaşadığı II. Etap konutlarında, kişi başına 14 metrekare yeşil alan düşmekte. Ayrıca kreş, 24 derslikli ilköğretim okulu, market, cami, 79.306 metrekarelik rekreasyon alanı ve spor tesisleri site sakinlerine modern bir yaşamın tüm olanaklarını sağlıyor.

Hoca Ahmed Yesevi Camii,
3500 m2’lik kapalı alana sahip,3000 kişi kapasiteli, ulucami görünümündedir. Mermer sütunlar, küçüklü büyüklü kubbeler, sütunları birbirine bağlayan mermer kemerler caminin dikkat çeken ayrıntılarıdır.

Dünya ölçeğinde ve ülkemiz şartlarında en uygun teknoloji olarak radye temel üzerine tünel kalıp sistemi ile yapılan konutlar arazi zemin etütlerinden sonra inşa edilmiş. Bloklar ısınma daire bazında doğalgazlı kombilerle sağlanıyor.

Rekreasyon alanı;
79.306 metrekarelik Başakşehir II. Etap rekreasyon alanında kafeterya, süs havuzu, botanik bahçesi, yürüyüş ve gezinti yolları, oturma grupları, otoparklar (1027 araçlık) ve spor alanları (Halı futbol sahası, 2 adet basketbol sahası, 2 adet voleybol sahası) ile 8 adet çocuk oyun parkı bulunuyor.

Nurettin Topçu İlköğretim Okulu;
Çağdaş eğitim anlayışı, seçkin eğitmen kadrosu ve teknolojik donanımıyla gelecek yüzyılın nesillerini yetiştiren Nurettin Topçu İlköğretim Okulu 720 öğrenci kapasitesine sahip. KİPTAŞ tarafından yaptırılıp İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredilen 24 derslikli okul; anasınıfı, kütüphane, çok maksatlı salon, bilgisayar ve fen laboratuarları, resim atölyesi, yemekhane, merasim alanı, müstahdem evi, sığınak, otopark, açık spor alanı ve oyun bahçesiyle çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri için tasarlanmış ve uygulanmış.

Müderris Halil Hilmi Camii ve Çarşısı;
919 metrekare inşaat alanına sahip ticaret alanı ve cami olarak tasarlanan yapıda 236 kişi kapasiteli ana ibadet mahalli ve 25 kişi kapasiteli son cemaat mahalli, 350 metrekare avlu ve avlu içinde şadırvan, 195 kişi kapasiteli bayanlar bölümü bulunuyor. Çarşıda ise market, eczane ve 4 adet dükkan yer alıyor.

İKİTELLİ BAŞAKŞEHİR 4. ETAP

Toplam 150 hektar arazi üzerinde yükselen Başakşehir 4. Etap konutları iki kısım şeklinde tasarlandı ve uygulandı. I. Kısım, 114 hektar alan üzerinde yer alan 159 blokta 5.080 daire ve 358 villadan oluşuyor; farklı gelir gruplarına hitab eden 27.000 nüfuslu bir yerleşim alanını ifade ediyor. II. Kısım ise 36 hektar alanda I. Kısmı tamamlayan sosyal donatı alanlarına ek olarak 52 blok ve 126 villa olmak üzere 2.142 daireden oluşuyor; yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfus barındırıyor.

Teknolojinin doğayla bütünleştiği 4. Etap konutlarında kreş, ilköğretim okulları, lise, ticaret merkezi, cami, kültürel tesisler, spor tesisleri, yürüme yolları, araç yolları, çocuk oyun ve rekreasyon alanları bulunuyor. İnşaatlarda, depreme dayanaklılığı kanıtlanmış tünel kalıp sistemi radye temel üzerine uygulandı. Konutların iç mekanları çağdaş insanın tüm beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

Depreme dayanıklı inşa edilen villalarda kirişlerin görünmemesi için asmolen sistemi kullanıldı. Bahçe katı ile bütünleşen teras, yeşil ile binayı birleştirirken 1. katta yer alan balkonlar ise o katın dışarı ile ilişkisini sağlıyor. Büyük ve geniş mekanları ile kalabalık ailelerin yaşamasına imkan sağlayan bütün villaların otoparkları bulunuyor.

Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu;
İsmini Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden merhum Ahmet Kabaklı'dan alan okul, çok amaçlı salonu ile birlikte 3 blokta 64 derslikten oluşuyor. Eğitim ve öğretime hazır vaziyette Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlanan Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu'nda yabancı dil ve bilgisayar, fizik, kimya, biyoloji laboratuarları; müzik, resim ve kol sınıfı atölyeleri bulunuyor. Okul, çocuklarımızın iyi bir eğitim alabilmesi için en ince detayına kadar tasarlandı ve uygulandı.

İkitelli 4. Etap bünyesindeki çarşılar, site sakinlerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak ve rahat ulaşım sağlanacak şekilde merkezi konumda tasarlandı. Araç trafiği göz önüne alınarak açık ve kapalı otoparklar halinde düzen sağlandı. Çarşıların bünyesinde eczane, pastane, fast food alanları gibi mekanlar bulunuyor. A ve B tipi olmak üzere 407 ve 371 metrekare olarak projelendirilen 21. Bölgede çok özel 17 adet villa yer alıyor. Bu villalar konum ve detayları ile hemen kendilerini fark ettiriyorlar.

21. Bölge olarak adlandırılan merkezde yer alan çarşı, üçer katlı üç bloktan oluşuyor. Doktorlar, avukatlar ve çeşitli meslek grupları için büro katları olarak planlanan daireler ise her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmış. Zemin katlarının dükkan olarak düşünülmesi projeye görsel bütünsellik sağlıyor.

Başakşehir Lisesi;
7 yılda 7 okul inşa eden KİPTAŞ 2002-2003 yılında eğitime olan açık desteğini bir kez daha gösterdi. Başakşehir Lisesi, toplam 2.356.000 Dolar maliyeti ile 13.207 metrekare alanda 3 bloktan ve bir çok amaçlı salondan oluşuyor. Okul içerisinde 24 derslik, 10 özel derslik, 1 kütüphane, 1 bilgisayar laboratuarı, 2 spor salonu, sosyal aktivite odaları, idari ofisler ve 1 sosyal bilimler laboratuarı bulunuyor. Başakşehir Lisesi ile birlikte KİPTAŞ'ın milli eğitime olan katkısı 10.522.878 Dolara ulaşmış oldu.

Vadi Alışveriş Merkezi,
Yiyecekten, giyeceğe, elektronik eşyadan mobilyaya kadar Başakşehir’de yaşayanların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek alışveriş merkezi toplam 13.257 m2’lik alana yayılmıştır. 2 bodrum katı, zemin katı, 3 normal kat ve çatıdan oluşmuştur.

Vadi Alışveriş Merkezi,
1 market, 4 sinema salonu, 6 adet fast food mekanı, 42 dükkan ve 1 restaurant bulunmaktadır. Özellikle İstanbul’da tüm ihtiyaçlara cevap veren merkezlere ulaşma zorluğu, park sorunu yaşanırken, Başakşehir’de bu ihtiyaçlar hemen kendi içinde çözüme kavuşmuş ve tercih edilen, örnek yaşam bölgesi konumuna gelmiştir.

Sular Vadisi,
5000 m2’lik alanda yaklaşık 5 km. boyunca açık ve kapalı, farklı hizmetler sunan mekanlardan oluşan rekreasyon alanı olarak inşa edilmiştir.

İKİTELLİ BAŞAKŞEHİR 5. ETAP
Yuvaya dönüşecek evler...

Başakşehir 5. Etap'ta, toplumun her sosyo-ekonomik kesimine hitap eden konut tipleri bulunuyor. Sosyal konut mahiyetini taşıyan fakat kalitesiyle mahiyetini aşan 95 m2'lik Lale Evleri sadece evi olmayan vatandaşlar için üretildi. Yine aynı mahiyetteki 115 m2'lik Çiğdem Evleri alt gelir grubuna yönelik olarak tasarlandı. 135 m2'lik Kardelen Evleri orta gelir düzeyine; 193 m2'lik Zambak Evleri ise üst gelir düzeyine sahip kalabalık ailelere göre planlandı.

Kiptaş, Başakşehir konutlarını planlarken konutların çevre düzenlemesinde modern peyzaj mimarisi anlayışıyla örnek olacak farklılık yarattı. 5. Etap konutlarının çevresinde yeşil alanlara, yürüyüş patikalarına ve parklara geniş yer verildi. Bu konutlarda yaşayanlar sakin ve huzurlu bir ortamın keyfini sürerken, sağlıklı bir yaşam için spor yapma olanaklarına da sahipler. Radye temel, tünel kalıp, beton testi, zemin etüdü, deprem mevzuatına uygun inşaat, her safhada kontrol, birinci sınıf malzeme kullanımı KİPTAŞ'ın tüm projelerinde olduğu gibi İstanbul'un deprem gerçeği göz önünde bulundurularak uygulandı. Dış cephe ısı izolasyonu, otoparklar, çocuk oyun alanları, alışveriş merkezleri, sosyal donatı alanları ve KİPTAŞ tecrübesi... Ayrıcalıklı bir yaşam sunan Başakşehir 5. Etap'ta biraraya getirildi.

İmamı Azam Camii,
2500 m2’lik kapalı alana sahip, 2000 kişi kapasitelidir.

Şeyh Şamil Camii,
633 m2’lik kapalı alana sahip, 500 kişi kapasitelidir.

Bilal-i Habeşi Camii,
760 m2’lik kapalı alana sahip,600 kişi
kapasitelidir.

Süleyman Çelebi Camii,
730 m2’lik kapalı alana sahip,600 kişi kapasitelidir.

Yüklenici Firma / Firmalar: Kiptaş

Kiptaş İkitelli Başakşehir Konutları Görseller

KONUT1

You can view the source of this page and copy it to get a quick start on a project with Min!

KONUT2

You can view the source of this page and copy it to get a quick start on a project with Min!

KONUT3

You can view the source of this page and copy it to get a quick start on a project with Min!

Şehirlere Göre Konut Projeleri

Firmalara Göre Konut Projeleri